WAŻNY KOMUNIKAT

Szanowni Państwo!

W związku z wprowadzonymi zmianami w prawie, od dnia 04.05.20202 roku 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chodzieży

rozpoczyna działalność diagnostyczną i konsultacyjną.

Osoby, które miały ustalone terminy spotkań, zostaną powiadomione telefoniczne o nowych datach. 

Jednocześnie informujemy, że nadal ograniczamy kontakt osobisty z klientami na rzecz kontaktu telefonicznego i mailowego.

Osoby umówione prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami:

  1. Do Poradni z dzieckiem może wejść  jedna osoba dorosła (rodzic/opiekun prawny). 
  2. Prosimy o telefoniczne odwołanie spotkania w przypadku objawów infekcji u dziecka bądź rodzica. 
  3. Rodzic i dziecko powyżej 4 roku życia powinno być zabezpieczone maseczką lub inną osłoną twarzy. 

W przypadku pytań/wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny (numer: 67 28 12 531 lub 603 750 533).

Podajemy również adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

 

W tej nowej i trudnej dla wszystkich sytuacji prosimy Państwa, abyście sobie wzajemnie pomagali.

Wykorzystajmy czas na wspólne, rodzinne rozmowy, gry planszowe, quizy, czytanie, wypełnianie zadań online.  Wspólnie przyrządzajmy w domach posiłki. Dzielmy się tym, co mamy. Angażujmy do tych czynności wszystkich członków rodziny.

Nie zapominajmy o myciu rąk i zachowaniu bezpiecznej odległości.

Starajmy się zachować spokój i rozsądek. Rozmawiajmy wspólnie o emocjach, które pojawiają się w związku z pandemią.

 

W trosce o emocje własne i naszych pociech proponujemy również skorzystanie z następujących propozycji i porad:

 

  • DLA RODZICÓW: JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O KORONAWIRUSIE?

https://polskatimes.pl/koronawirus-w-polsce-jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-koronawirusie-porady-psychologa-z-uniwersytetu-swps/ar/c1-14855071

 

  • DLA NAJMŁODSZYCH - JAK ROZMAWIAĆ O KORONAWIRUSIE?

https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf

https://www.podwojniewyjatkowi.pl/post/by-nie-zamkn%C4%85%C4%87-naszych-dzieci-na-zawsze-w-domu

  •  ĆWICZENIA ODDECHOWE DLA DZIECI - wspomagające prawidłowy rozwój mowy:

https://m.youtube.com/watch?v=uiHMu3EzXnI

 

Dodatkowo pod tym adresem znajdziecie Państwo wszystkie aktualne komunikaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczące obecnej sytuacji edukacyjnej: https://www.gov.pl/web/edukacja

 

 

Życzymy wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości!

 

 

Jak dziecko uwolnić od strachu?

child-afraidCzęsto rodzice zwracają się do psychologa z pytaniem, jak radzić sobie z sytuacją, kiedy dziecko po przeżyciu trudnej czy niebezpiecznej sytuacji, zaczyna bać się wszystkiego, co się z nią kojarzy. Może tak zdarzyć się na przykład, w sytuacji wypadku komunikacyjnego, po którym dziecko boi się jazdy autem, zachłyśnięcia, po którym obawia się przełykać, czy też po zetknięciu z agresywnym zwierzęciem. Często strach, jest tak duży, że również rodzice, czują się wobec niego bezradni.

            Pierwszym krokiem jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa w trudnym czasie (zapewnienie regularnego trybu życia, wsparcia ze strony najbliższych), a także uczenie umiejętności relaksacji (np. przez muzykę, ruch, oddech, masaż). Kiedy dziecko jest odprężone, należy stopniowo i delikatnie oswajać je z bodźcem, którego się obawia. Można w tym celu, na przykład oglądać ilustracje czy filmy zawierające obiekt (zwierzę czy sytuację), której obawia się maluch. Można też stwarzać sytuacje, kiedy ktoś znaczący dla dziecka (rodzeństwo, rodzic czy przyjaciel), znajdują się w sytuacji budzącej lęk (np. bawią się z psem czy jadą autem). Kiedy już nie wywołuje to negatywnych reakcji, należy iść krok dalej, najpierw oglądać bodziec wywołujący lęk z większej odległości, potem coraz mniejszej, aż w końcu dotknąć czy całkowicie się zbliżyć.

            Ważne jest, aby kroki te odbywały się stopniowo oraz aby dziecko cały czas czuło się bezpiecznie. Nie należy przymuszać dziecka do kontaktu, kiedy widzimy u niego silny opór. To reakcje malucha powinny informować nas, jak długo należy pozostać na danym etapie. Nie należy też doprowadzać do sytuacji, kiedy lęk dziecka staje się tematem nadmiernie eksponowanym w domu, zbyt często omawianym. Często po prostu czas jest najlepszym lekarstwem...

            Czasami, kiedy jednak lęk trwa zbyt długo oraz zbyt drastycznie ogranicza funkcjonowanie, niezbędna jest wizyta u psychologa i zbadanie innych, głębszych, przyczyn lęku oraz podjęcie odpowiedniej terapii.    

           

oprac. A. Widomska